czwartek, 13 września 2018

Owoce czarnego bzu i cukier. Sok na przeziębienie.

 

W moim rodzinnym domu nie mogło być zimy bez soku z owoców dzikiego bzu. Podobnie jak sok malinowy mama nam go podawała, gdy pojawiały się pierwsze oznaki przeziębienia. Zawsze działało, choć jak jako dziecko nie doceniałam tego. Przecież taki tydzień laby od szkoły na zwolnieniu lekarskim małemu brzdącowi wydawał się rajem na ziemi...

A właśnie teraz jest najlepszy czas na zbieranie dojrzałych owoców dzikiego bzu. Baldachy są już prawie czarne i fioletowe zaczynają się robić nawet same gałązki. To znak, że dziki bez już dojrzał i jego owoce nadają się na sok.Pamiętajcie jednak, że owoce czarnego bzu w surowej postaci są trujące (zawierają sambunigrynę i prunazynę) i można dopiero je bezpiecznie jeść po obróbce termicznej (po ugotowaniu lub wysuszeniu).

Dlaczego warto zrobić na zimę chociaż kilka buteleczek lub słoiczków soku z owoców czarnego bzu? Przede wszystkim dlatego, że czarny bez ma przeciwgrypowe właściwości. Picie soku z owoców czarnego bzu pomaga przy zwalczaniu przeziębień i gorączki. Ponadto owoce czarnego bzu należą do grupy tzw. środków oczyszczających krew i są polecane w kuracjach odtruwających i pomagających usuwać z organizmu toksyny. Dodatkowo zawierają dużo witaminy C i prowitaminy A oraz sole mineralne takie jak wapń, potas, sód, glin czy żelazo. Do tego dzięki zawartości wolnych rodników są bogatym źródłem przeciwutleniaczy antocyjanów (porównywalnym do aronii). 

Ktoś jeszcze nie przekonany, że warto mieć w swojej spiżarni choć buteleczkę?


Sok z owoców czarnego bzu

oryginalny przepis pochodzi ze strony przyślijprzepis.pl
(na ok. 1 litr soku)

Składniki:

1 kg owoców czarnego bzu (zdjętych z baldachów)
2 szklanki wody
500 g cukru

Przygotowanie:

Owoce dokładnie myjemy i przebieramy. Jeśli wśród nich znajdują się niedojrzałe sztuki, to należy je wyrzucić. Umyte i przebrane owoce wrzucamy do garnka i zalewamy wodą (powinna przykrywać owoce). Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5-10 minut. Przecedzamy przez sito.

Sok ponownie zagotowujemy tym razem dodajemy cukier, łyżką zdejmujemy powstałą podczas gotowania pianę. Wlewamy gorący sok do wyparzonych butelek.

Pasteryzujemy we wrzątku przez 10-15 minut w zależności od wielkości butelki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj!
Super, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią. Komentarze są moderowane, dlatego nie martw się, jeśli Twój komentarz nie pojawi się od razu.